Krótki manifest – przewodnik po relacjach anarchistycznych

Andie Nordren

Krótki manifest – przewodnik po relacjach anarchistycznychlove-graffiti

Miłość jest niewyczerpana, a każdy związek niepowtarzalny

W relacjach anarchistycznych kwestionuje się przekonanie, że miłość jest ograniczonym zasobem i jest prawdziwa tylko wtedy, gdy dotyczy pary. Jesteś zdolny/a kochać więcej niż jedną osobę, a miłość, którą odczuwasz w jednej relacji nie zmniejsza twojej miłości do innej osoby. Nie hierarchizuj i nie porównuj ludzi i relacji – doceniaj każdą osobę i związek osobno. Nie musisz nazywać jednej osoby w swoim życiu głównym partnerem, aby relacja była prawdziwa. Każda relacja jest niezależna, jest związkiem pomiędzy autonomicznymi jednostkami.

Miłość i szacunek zamiast przynależności

Decyzja o nieopieraniu relacji na przynależności związana jest z respektowaniem niezależności i prawa do samostanowienia innych osób. Ani Twoje uczucia do danej osoby ani wasza wspólna przeszłość nie dają ci przywileju do kierowania i kontrolowania twojego partnera/ki, aby dostosować się do tego, co jest uznawane za normalne w relacji. Sprawdź, jak możesz zaangażować się bez naruszania barier i przekonań tej osoby. Zamiast szukać kompromisu w każdej sytuacji, pozwól ukochanym osobom postępować zgodnie ze swoimi wartościami, nie dopuszczając, aby oznaczało to kryzys związku. Unikanie przynależności i żądań jest jedynym sposobem, aby zapewnić, że relacja jest naprawdę wzajemna. Miłość nie jest mniej „prawdziwa”, kiedy osoby idą na kompromisy, ponieważ między innymi tego powszechnie oczekuje się w związkach.

 

Ustal swoje podstawowe wartości w relacjach

Jak chciał/a/byś być traktowana/y przez innych? Jakie są twoje podstawowe granice i oczekiwania wobec każdej z relacji? Z jakimi osobami chciał/a/byś spędzić życie i jak chciał/a/byś, żeby twoje związki funkcjonowały? Odkryj swoje podstawowe wartości i stosuj je we wszystkich relacjach. Nie stwarzaj specjalnych zasad i wyjątków po to, aby komuś pokazać, że „naprawdę” ją/go kochasz.

Wokół szaleje heteroseksizm, ale nie pozwól by kierował tobą strach

Pamiętaj, że potężny normatywny system narzuca ludziom, jak powinni żyć i co uznawać za prawdziwą miłość. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych norm, wiele osób będzie kwestionować twoje relacje i podważać ich prawdziwość. Pracuj z ukochanymi osobami nad odnalezieniem sztuczek, które pozwolą wam uciec od najbardziej problematycznych norm albo się im przeciwstawić. Odnajdź pozytywne przeciwzaklęcia i nie pozwól, żeby twoimi relacjami kierował strach.

Przygotuj się na cudowne niespodzianki

Swoboda bycia spontanicznym – wyrażania siebie bez strachu przed karą i bez przytłoczenia narzuconymi powinnościami – oto, co tchnie życie w relacje anarchistyczne. Buduj relacje na chęci zrozumienia i poznawania siebie nawzajem – nie na obowiązkach i żądaniach ani rozczarowaniach, kiedy nie uda się ich spełnić.

Próbuj, aż się uda

Czasem możesz mieć wrażenie, że musisz być idealnym super-człowiekiem, aby dać radę złamać wszystkie normy w swoich nienormatywnych relacjach. Dobrym sposobem jest strategia „próbuj, aż się uda” – kiedy czujesz siłę i inspirację, pomyśl jak chciał/a/byś postępować. Przekształć to w proste wskazówki i korzystaj z nich w trudnych sytuacjach. Szukaj wsparcia i rozmawiaj z innymi osobami, które sprzeciwiają się normom i nigdy nie wyrzucaj sobie, kiedy presja związana z jakąś normą prowadzi do tego, że zachowujesz się inaczej niż byś chciał/a.

 

Lepiej jest ufać

Załóż, że twój/twoja partner/ka nie życzy ci źle. To o wiele bardziej pozytywne podejście niż takie, w którym ciągle potrzebujesz potwierdzenia od drugiej osoby, aby ufać, że nadal jest z tobą w relacji. Czasami tak wiele dzieje się w życiu drugiej osoby, że nie ma już energii na komunikację i troskę o kogoś innego. Wesprzyj ją/jego, jeśli potrzebuje się wycofać i nie miej do niej/niego żalu. Daj partnerce/owi przestrzeń na rozmowę, wyjaśnienie, spotkanie, bądź odpowiedzialny/a w relacji. Jednocześnie nie zapominaj o swoich podstawowych wartościach i dbaj o siebie!

Zmiana poprzez komunikację

Dla większości ludzkich aktywności istnieje schemat określający jak powinno się funkcjonować. Jeśli chcesz odejść od tego wzorca, niezbędna jest komunikacja. Bez niej zapewne będziecie w końcu musieli się do niego dopasować. Komunikacja i wspólne działanie w celu zmiany są jedynym sposobem na przełamanie schematów. Rozmowa i komunikacja musi leżeć w sercu radykalnych związków – używana nie tylko w sytuacji krytycznej, aby rozwiązać „problemy”. Komunikuj się w atmosferze zaufania. Jesteśmy przyzwyczajeni, że ludzie nigdy nie mówią, co tak naprawdę myślą czy czują – że musimy czytać między słowami i domyślać się, co tak naprawdę mieli na myśli. Jednak takie domysły mogą opierać się tylko o wcześniejsze doświadczenia – zwykle oparte właśnie na tych normach, z których chcesz się wyrwać. Pytajcie się o wszystko i bądźcie szczerzy!

Zindywidualizuj swoje zaangażowanie

Życie nie miałoby swojej struktury ani znaczenia, gdyby nie łączenie się z innymi ludźmi we wspólnych celach – jak wspólne życie, wychowywanie dzieci, mieszkanie czy bycie ze sobą na dobre i złe. Takie dążenia, aby się powiodły, zwykle wymagają wiele zaufania i zaangażowania. Relacje anarchistyczne nie polegają na tym, aby nigdy się do niczego nie zobowiązywać – ale na tym, aby określać swoje zobowiązania wspólnie z osobami wokół i aby nie narzucać tym osobom norm, które określają, jakie zobowiązania są konieczne, aby miłość była prawdziwa albo, że pewne zobowiązania jak wychowywanie dzieci lub wspólne mieszkanie muszą być związane z konkretnymi uczuciami. Zacznij od początku i szczerze powiedz jakich zobowiązań chcesz się podjąć z innymi ludźmi!

English version on theanarchistlibrary.org

This entry was posted in Teksty. Bookmark the permalink.