Warsztat “Miłość i anarchizm” – opis

Sfera miłości jest bardzo często głęboko chowana i wykluczana ze sfery politycznej. Na warsztacie chcemy podważyć tę tezę i porozmawiać o tym, jak wzorce kulturowe oparte na pojęciu własności, kontroli i hierarchii oddziałują na nasze życie emocjonalne, szczególnie przy budowaniu relacji z innymi osobami. Jaki wpływ ma to na tworzenie klas, ras, narodowości, czy innych sztucznych podziałów, które niezbędne są dla funkcjonowania systemu kapitalistycznego? Jakie związki są przez społeczeństwo uważane za wartościowe, a jakie za patologiczne i niezdrowe?
Na ile jesteśmy wolni i wolne w wyborze, w jakich relacjach chcemy żyć, a na ile oddziałują na nas schematy zachowań, wpajane nam od dzieciństwa? Na ile powielamy przez to struktury władzy i tworzymy hierarchiczne więzi na jednostkowym poziomie?
Jak możemy krytykować i zmieniać te normy i zasady? Jak tworzyć relacje z przyjaciółmi_kami, kochankami, rodziną, oparte na poszanowaniu wolności jednostki? Czym są alternatywne rodzaje związków (poliamoria, relacje anarchistyczne (relationship anarchy) i jakie są ich pozytywne i negatywne strony? Czy możemy stworzyć inną etykę miłości odchodzącą od monogamicznego, heteroseksualnego schematu?
Poprzez rozmowę i podzielenie się swoimi doświadczeniami postaramy się przyjrzeć wartościom, jakie towarzyszą nam w tworzeniu związków, a zarazem zadać sobie pytanie, jak możemy je dekonstruować i tworzyć zdrowe, mniej opresyjne relacje.

Chętnych i chętne do udziału w warsztacie zachęcamy do zapoznania się z tekstem Andie Nordgren “Krótki manifest – przewodnik po relacjach anarchistycznych

This entry was posted in General, Program. Bookmark the permalink.